19.06.2020

Proč a jak držet krok při vývoji pro iOS

K vývoji pro iOS neodmyslitelně patří sledování novinek.

Author

Filip Němeček

iOS vývojář

Blog

K vývoji pro iOS neodmyslitelně patří sledování novinek. To většinou znamená jednu velkou nálož novinek v systému a dostupných API a potom menší novinky okolo nových verzí Swiftu.

Proč?

Díky tomu mohou jednak vaše aplikace držet krok s platformou a designovým stylem. Viz například velké navigační nadpisy v iOS 11 nebo nedávno Dark Mode s iOS 13.

Pokud se budete zajímat o novinky, bude to také znamenat, že dost věcí půjde naprogramovat jednodušeji. Protože zjistíte, že pro vyřešení komplexního problému nabízí systém API, které většinu udělá za vás.

Za příklad může posloužit třeba dramatické zjednodušení práce s Core Data, které přišlo v iOS 10. Nebo třeba přidání knihovny PDFKit pro snadné zobrazování PDF souborů nebo rovnou jejich generování. Poslední příklad může být VisionKit, který zvládne OCR, rozpoznat nejdůležitější části obrázku (skvělé pro náhledy) a kromě toho framework nabízí hotovou obrazovku pro skenování dokumentů, takže na vás jako vývojáři je pouze výsledný obrázek zpracovat. Pokud toto znáte, tak najednou vaše aplikace může nabídnout dost kvalitní skenování bez velké námahy.

Tím jsme si doufám řekli motivaci, proč se vyplatí sledovat, co se ve světě iOS a Swiftu děje a nastává otázka "jak na to?".

Jak?

Každoroční WWDC konference je celkem jednoduchá. Můžete si pustit hlavní keynote a pak podle zájmu mrknout ze záznamu na přednášky, které vás zajímají nejvíc. Plus bych doporučil pročíst pár rychlých souhrnů ať máte větší jistotu, že vám nic důležitého neuniklo.

Videí je každoročně k dispozici hromada, takže jsem si je vždy pokoušel rozložit, a pořád je lepší vidět novinky za tři měsíce po představení než je plně ignorovat. Nehledě na to, že novinky se stejně objeví až s novou verzí iOS v září.

Dále mohu vřele doporučit HackingWithSwift.com, kde je hromada obsahu o Swiftu, iOS, macOS a dalších Apple platformách. S tímto webem by vám nic důležitého z WWDC nebo nových verzí Swift nemělo uniknout. Na tomto webu trávím hromadu času a nově nabízí i placenou část HWS+ s pokročilým obsahem.

Stejný autor provozuje také skvělý web WhatsNewInSwift.com kde přehledně vidíte změny mezi jednotlivými verzemi jazyka, včetně příkladů, jak je možné novinky využít. Mrknout můžete také na SwiftBySundell.com či si stáhnout Developer aplikaci od Apple, kde jsou kromě videí také novinky. Případně existuje iOS Dev Directory, což je podrobný seznam blogů a webů, které se věnují právě iOS.

iOS komunita rovněž provozuje řadu newsletterů (jako třeba iOS Dev Weekly nebo Swift Weekly Brief) a podcastů (Swift over Coffee, Swift by Sundell či Swift Unwrapped), takže i tímto způsobem se dá dost dobře sledovat novinky. Stejně tak Twitter je skvělým zdrojem informací, pokud investujete nějaký ten čas a najdete si koho sledovat, ať už jednotlivé členy komunity nebo třeba vybrané hashtagy. Nemusíte sami nic sdílet, stačí si z Twitteru udělat obdobu RSS na novinky.