15.03.2020

Jak na 100% home office v IT firmě?

Jak se popereme se změnou na 100% home office.

Author

Miroslav Novosvětský

Jednatel

Blog

Od samého začátku budování MobileSoftu jsme byli velmi otevření práci z domova. Ono to vlastně ani jinak nešlo, když jsme v roce 2012 seděli já v Červeném Kostelci a Honza Keller na koleji v Pardubicích. V tomto režimu jsme fungovali přibližně 9 měsíců a pak jsme si společně našli malou kancelář v Hradci Králové, kam jsme začali chodit víc a víc. Postupně jsme se zvětšovali až na současných téměř 20 lidí a vlastně jsme nikdy neřešili odkud kdo pracuje. Během té doby jsme dodávali práci z domova ale i z Irska, Hongkongu, Taiwanu, Japonska, Ameriky, Austrálie, nebo Maroka a na podzim jsme se skoro všichni sbalili a vyrazili na týden k jezeru Lago Di Garda do Itálie.

Vzhledem k situaci s COVID-19 jsme si dneska odhlasovali, že budeme pracovat mimo naši kancelář všichni. Je to úplně nová situace a je to vlastně něco, na co jsme těmi našimi občasnými výjezdy docela dobře natrénovali. Popíšu jaké nástroje a procesy budeme používat a díky čemu by celému teamu neměla klesnout produktivita. Věřím, že se to může hodit i někomu dalšímu, kdo bude home office ve větší míře zavádět až teď.

Pro interní firemní komunikaci využíváme několik nástrojů. Nejdůležitější je asi Slack, který umožňuje kromě klasického messenger tvořit kanály konverzací a poměrně efektnivně vyřešit textovou komunikaci v rámci firmy. Dalším nástrojem je ZOOM, který nám vytvořil z naší zasedačky virtuální místnost a který budeme v současné době používat pro pravidelné hovory s klienty. V případě, že se jedná o jednorázové hovory nebo je naše zasedačka obsazená, využíváme Hangouts Meet, který máme jako součást GSuite a na který se automaticky objevuje odkaz v kalendářových událostech.

Co se týče plánování našeho času, tak máme díky GSuitu k dispozici každý svůj osobní Google kalendář, do kterého plánujeme všechny schůzky a hovory. Díky přístupu do kalendářů kolegů ve skupině MobileSoft jsme schopní si velmi efektivně naplánovat ideální čas na společnou schůzku nebo hovor.

K řízení práce, logování času a zajištění celého procesu vývoje využíváme software Attlasian Jira. Většinu projektů řídíme ve 14-denních scrumových sprintech a veškerý odpracovaný čas logujeme do jednotlivých úkolů. Důležité je, že máme v každou chvíli přesnou informaci o tom co se dělá, kdo to dělá a kolik už jsme nad tím strávili času. Do těchto dat necháváme přistupovat v reálném čase i naše zákazníky.

Kromě zmíněného používáme Zeplin pro předávání práce mezi designerem a programátory, Calendly pro zaslepený přístup do kalendáře pro výběr času pro schůzky s lidmi mimo firmu, a nebo firemní řešení Todoistu pro úkoly přímo nespojené s vývojem. Samozřejmostí je Git pro práci se zdrojovými kódy.

Novinkou pro nás teď bude každodenní stand-up meeting hovor, při kterém si v jednotlivých týmech řekneme co jsme udělali včera a na čem budeme pracovat dál.

Jsem si jistý, že díky všemu, s čím jsme se v posledních letech naučili pracovat, pro nás bude 100% home office novou zkušeností, která nás třeba naučí dělat některé věci ještě trochu lépe.