31.03.2022

5 tipů, jak získat cenu IT produkt roku

Jak vyvinout nejúspěšnější mobilní aplikaci? Telefony uživatelů přetékají spoustou appek. Proč by si ale měli stáhnout a používat právě tu vaši? Inspirujte se tipy, které nám pomohly zabodovat u uživatelů i v zahraniční soutěži.

Author

Jan Špriňar

Produktový manažer

Blog

Mobilní aplikace pro cloudové tiskové řešení MyQ Roger, kterou jsme vyvinuli, získala na konci roku 2021 dvě důležité ceny. Tu první obdrželo od redakce časopisu Computerworld za tisková řešení v kategorii IT produkt roku. Následně v Anglii na vyhlášení Print IT awards 2021 byl náš Digital workspace assistant MyQ Roger vyhlášen jako nejlepší mobilní tiskové řešení.

1. Bič jen tak z něčeho neupleteš

Ano už tu byli i ti, kteří se pokoušeli uplést bič – vy víte z čeho. Vždy ale zapráskali pouze sebe. U nás v Mobilesoft platí, že neděláme nic, za co bychom nebyli sami ochotni zaplatit. Tohle pravidlo nám ušetřilo spoustu nervů. Chceme vyvíjet aplikace, které se používají a mají reálný dopad. Jak si ale hned na začátku ověřit, že má projekt smysl? Pomoci k ověření jeho smysluplnosti tímto pomáhá jednoduchá metodika SMART cílů. Je užitečné si odpovědět na jednotlivé body:

S = specifický – Čeho konkrétně chci dosáhnout?
M = měřitelný – Jak poznám, že se mi to povedlo?
A = dosažitelný – Je v mých silách (mého týmu) toho dosáhnout?
R = relevantní – Z jakého důvodu si stanovuji právě tento cíl (peníze, reference, …)? 
T = časově ohraničený – Co minimálně musí aplikace obsahovat, aby mohla fungovat. A za jak dlouho jsme schopni ji vytvořit? 

Více najdete například v článku How to write SMART goals na blogu Atlassian. 

V případě MyQ Roger přišel klient s vlastní představou tisku z mobilu, který by nemusel být připojený k serveru (vnitřní síti, ke které je připojená tiskárna). Celé řešení jsme postavili na využití cloudových služeb jako Disk Google a OneDrive.

2. Storytelling mobilních aplikací

Co dokáže upoutat naši pozornost tak, že se nesoustředíme na nic jiného? Filmy, knihy, komiksy. Jednoduše něco, co obsahuje příběh. Příběhy v mobilních aplikacích nejsou tak často vidět, protože ne každý investor chce hned ze začátku výrazněji investovat do marketingu. MyQ Roger je ale právě na příběhu postavený.

Jak tedy zvládnout marketing mobilní aplikace pomocí příběhu?
Dobrý příběh není jen něco na začátku, něco uprostřed a něco na konci. Každý příběh má svého hrdinu a hlavě krizi. Z příběhové teorie víme, že existuje 36 zápletek. Jedna z nich se odehrává i v cloudovém řešení mobilního tisku MyQ Roger.

  • Aplikaci pomůže příběh, který obsahuje zápletku.
  • Součástí příběhu je vyšší cíl, kterého má aplikace dosáhnout.

Celou aplikací uživatele provází sympatická asistentka Bessie.Ta je inspirována Bessie Coleman – první afroameričankou, která získala pilotní licenci. Stala se průkopnicí pro afroamerickou a indiánskou komunitu. A tady už se nám rýsuje souvislost. Cloudové řešení a hrdinka, která si musela vybojovat své místo na výsluní, aby mohla létat v oblacích.

3. Neodkládejte „nice to have“ na neurčito

Proč platit za něco, co uživatelé nepotřebují k nezbytnému chodu aplikace? Na trhu dnes najdeme spoustu zaběhlých, spolehlivých řešení. Proč si vybrat právě to vaše?

Musíte přinést něco navíc. A přesně o tom je umění využít (byť jen marketingově) i funkce, které nejsou bezprostředně nutné pro chod aplikace.

    • Připravte si backlog nice to have funkcí.
    • Seřaďte si je podle priorit.
    • Postupně je implementujte.

V našem případě jsme implementovali Google Asistenta a Siri Shortcuts. Stačí dát hlasový povel Siry a telefon vytiskne úlohy. Také myslíme na uživatele s vadou zraku, takže je aplikace optimalizovaná pro použití Google Talkback a iOS Voiceover. Přidali jsme i dark mode pro vyznavače tmavých aplikací.

Osvědčilo se nám si na začátku projektu připravit grafiku v podobě jednotlivých obrazovek aplikace. Následně vyspecifikovat chování každé obrazovky do zadávací dokumentace. Tu v průběhu její tvorby validujeme společně s klientem.

Čím promyšlenější je zadávací dokumentace, tím jsou nižší náklady na změnové požadavky. Je jich následně výrazně méně. I zcela jasný požadavek na změnu musí projít procesem návrhu designu, implementace, testování a následného fázovaného vydání. Nikdo nechce, aby se k uživateli dostala nedostatečně otestovaná verze aplikace. 

4. Vyhlaste příměří a posbírejte raněné

Jednou za čas je si nutné si zamést před vlastním prahem. Jeden sprint nic nového nevyvíjejte, místo toho si udělejte čas na dvě věci:

1) Splaťte technologický dluh
Projekt, jehož technologie se neaktualizují, je odsouzen k záhubě. Asi jednou za půl roku až rok je potřeba updatovat knihovny na vyšší verze. Následně vyřešit konflikty a odstranit nově vzniklé bugy.

2) Vyřešte všechny vzniklé problémy
Neustálý vývoj nových funkcí přináší i nové problémy. Nemusí jít o zásadní věci, které by bránily používání aplikace. Přesto je jednou za čas potřeba vyhlásit sprint bugfixů a optimalizací. Děláte to pro spokojenost uživatelů i Quality assurance oddělení – vašich testerů.

U nás se v takovém sprintu zaměřujeme na testování, opravy a optimalizace stávajících funkcí. Řešíme také grafické user interface kontroly (barvy, paddingy, ripple efekty apod.). Něco to stojí, ale nikdo by nebyl spokojený ani s Ferrari, pokud by mělo jízdní projev traktoru.

5. Sbírejte pozitivní hodnocení a negativní zpětnou vazbu

Jak získat co nejlepší hodnocení mobilní aplikace? 

  • Motivujte spokojené uživatele k zanechání 4–5 hvězdiček. 
  • Nespokojené uživatele požádejte o zpětnou vazbu.

Pracujte s emocemi. Určete, kdy se při používání vaší aplikace uživatel cítí dobře. V našem případě aplikace MyQ Roger k takové situaci dochází, když se uživateli podaří nahrát soubor na cloud nebo když si ho vytiskne. Po takové akci je dobré se uživatele zeptat, jestli by aplikaci ohodnotil v Google Play, App Store nebo Gallery Beta.

Připravte v aplikaci i místo, kde může uživatel napsat zpětnou vazbu z vlastní iniciativy. Zpravidla to bývá možnost otevření dialogu s textovým polem, například na obrazovce „O aplikaci“.

Bonus: Kontaktujte redakce

Musí se o vás mluvit a hlavně psát. Vytvořte si databázi kontaktů na redakce českých i zahraničních IT magazínů.

  • Obesílejte časopisy.
  • Zapojte se do networkingů a prezentujte svůj projekt.
  • Pište články.

Pomůže vám také zapojení se do (online) networkingu a zmínění názvu vašeho projektu ve Facebook události. Publikované články jsou kromě sady spolehlivých tipů i pole klíčových slov, které pomůže lepším výsledkům ve vyhledávání.