Hlavní motivací, proč se do programu přihlásit, byla potřeba a možná i nutnost někam se posunout. V roce 2012 jsme začali MobileSoft budovat hodně na základě mých zkušeností, které jsem si přinesl z působení v několika korporátech a snažili se nasadit věci, které se nám líbily a vyhnout se těm, kvůli kterým jsem se vydal jinou cestou. Po 6 letech jsem cítil, že je nutné získat nové vjemy a zkušenosti, které budeme schopni využít při práci pro naše zákazníky a uživatele našich aplikací. Nakonec naše aplikace s největším počtem stažení má nejvíce uživatelů právě v USA, tak proč se za nimi nezajet podívat.
Proti hrál fakt, že úplně nesouhlasím s dotacemi v IT. Když jsem ale příspěvek na kanceláře, akce a mentory začal vnímat jako pomocné lano, které nám v první řadě ušetří nesmírné množství času a vlastně přijedeme někam, kde se o nás hned začne někdo starat, tak mi to smysl dávat začalo.
Před odletem je potřeba včas se přihlásit do programu, o kterém se dozvíte na stránkách CzechInvestu, vyplnit pár papírů, dvakrát vyrazit do Prahy odprezentovat důvody, proč chcete do té či jiné destinace, a zúčastnit se předodletového semináře. Zbývá už jen zařídit vše v ČR tak, abyste se měli kam vracet, a to jak po pracovní, tak osobní stránce.
Nad rámec nutného doporučuju zařídit si ubytování už před odletem. Nalézt ubytování v New Yorku je oříšek jak z hlediska ceny, tak možností. Ceny se pohybují od cca 1000 $ za pokoj a končí někde ve vesmíru. My celou věc měli trochu složitější v tom, že jsme vytvořili kalendář, rozdělili ho na týdny a kolegové měli možnost zarezervovat si termín a přijet (což spousta z nich udělala). Proto jsem vybral pokoj v bytě v New Jersey, ve kterém byly 3 postele. Do města jsme jezdili autobusem, který u domu zastavoval každých pár minut a vlastně jsem na něj nikdy nečekal. Jen není dobré se v NYC chlubit bydlením v New Jersey. Je to asi jako pracovat v Hradci Králové a bydlet v Pardubicích.
Cooworkingové centrum, kde jsme měli nakceláře.
Vlastní program probíhal tak, že se o nás v New Yorku starala společnost VentureOut, která má za úkol spojit firmy s mentory a starala o průběh celých třech měsíců. Zároveň probíhalo reportování činnosti k CzechInvestu.
Na začátku nám byli přiděleni lidé na marketing, sales, investice nebo mentorka, která nás učila správně vyslovovat, prezentovat a snažila se nám opravovat chyby v řeči. Zpětně musím říci, že bylo těžké včas zjistit, s kým dává smysl trávit čas, a kdo moc smysl nedává. Zde bych našim následovníkům doporučil spojit se s mentory ještě před programem a udělat si selekci dříve než v destinaci. Zároveň je dobré přesně vědět, co chcete, a případně si i dopředu říci o zaměření mentorů, o které máte zájem, a podle toho si třeba i vybrat destinaci.
Další nedílnou součástí byla možnost navštěvovat networkingové akce a konference dostupné povětšinou na Eventbrite, Garysguide nebo Meetup. Musím říct, že tady člověk dostal studenou sprchu hned první týden. Je vlastně jedno, kdo je v ČR váš klient, ale dokud nebudete mít vlastní produkt, tak nikoho moc nezajímáte. Komunikace s lidmi na akcích je úplně jiná než jsme zvyklí. Je běžné, že vás cizí lidé sami oslovují, baví se s vámi a nebo v půlce věty odchází, protože jejich čas je jim dražší než vy.
NYC TechDay
Co se týče nabídky služeb, tak už jsme tady mnohokrát dokázali, že jsme schopni s klienty zpracovat téměř jakýkoliv projekt mobilní aplikace. V USA se v zákaznickém vývoji vyžaduje specializace na konkrétní problematiku. Například funguje to, že jste opravdu dobří v segmentu health care, banking atd. Co je dalším problémem zákaznického vývoje, je velký přetlak společností se sales v USA a vývojovým týmem v Indii, Bělorusku, Ukrajině nebo v Polsku. Zajímavostí je například to, že žádná z největších společností zabývajících se vývojem mobilních aplikací sídlící v NYC nedělá vývoj v Americe.
Další věcí, se kterou máme jako lidé z ČR trochu problém je, že neumíme a asi ani nechceme tak bullshitovat, jako to umí v NYC. Omlouvám se za výraz, ale podle mě nemá český ekvivalent. Pod bullshitováním si představte, že vše co můžete nabídnout vynásobíte alespoň 10x až 100x, a tak to nabízíte. Proto se třeba v každé prezentaci musí objevit výraz AI (artificial intelligence) nebo Blockchain, aniž ve spoustě případů prezentující věděl, co dané výrazy znamenají. Když jste někdy viděli řádek zdrojového kódu, není problém odprezentovat svých několik let zkušeností v dané problematice. Vzpomínám si na setkání s jednou indickou společností, která se na NY Developer Week prezentovala banerem s velkým nápisem “Agile project management” a ve výsledku mi její zástupce vysvětlil, že jejich 500 vývojářů umí naprogramovat vlastně cokoliv a v naučeném souvětí nezapomněl AI a blockchain několikrát zopakovat. Celou službu pak zvládají nabídnout za 20–30 $ za hodinu. Většina lidí v NYC vám nabídne schopnosti a kapacity, a teprve pak začne zjišťovat, kde dané zdroje sežene a čím je zaplatí.
Zajímavý je i pohled na projekty a jejich investice. V ČR se píše o tom, že někdo získal investici pár milionů korun. V USA vlastně nikoho nezajímáte, dokud jste si nepřišli pro investici minimálně 1 000 000 $. Zároveň se ale už počítá s tím, že jste nepřišli nabídnout jen dobrý nápad, ale ideálně projekt začíná fungovat a vy už v tom máte spoustu času a peněz dávno vložených. V současné době například začínáme spolupracovat se společností, která už získala investici 5 000 000 $ na aplikaci, která má zajímavý nápad, technologický náskok a velkou šanci na úspěch. Na druhou stranu v ČR by pravděpodobně měla problém získat stejnou částku v korunách.
Celý můj pobyt pro mě znamenal pracovně nejnáročnější 3 měsíce. Běžně jsem do města odjížděl v 8 hodin ráno a vracel se někdy mezi desátou hodinou večer a půlnocí, občas s minimem času na cokoliv jiného. Skloubit komunikaci s lidmi v ČR, schůzky s mentory, práce na rozvoji našich projektů, navazování kontaktů a večerní networkingové akce byl docela zápřah. Po Manhattanu jsem najezdil okolo 300 km na městském kole, snědl víc pizzy, než ještě kdy sním, a posbíral několik set vizitek a kontaktů.
Celkově rozhodnutí zvednout se a vyrazit hodnotím hodně pozitivně. Spoustu informací, ke kterým jsem se mohl dostat, je určitě možné získat i z ČR. Uplně jiný náhled na svět a hlavně možnost bavit se několik měsíců s lidmi, kteří jsou nastavení úplně jinak, než na co jsme zvyklí, bylo skvělé a těžko získatelné tady. Za těch pár měsíců jsem se dostal například do prostor a potkal místní zástupce Googlu, Kickstarteru, Microsoftu a spousty firem a projektů o kterých ještě určitě uslyšíme.