30.08.2020

Jak zjistit business value jednotlivých funkcionalit?

Jednoduchá odpověď na otázky: Bude tahle funkcionalita stát za to? Má to takovou hodnotu? Má cenu do toho investovat?

Author

Šimon Macháň

COO

Blog

V době HomeOffice a různých úprav fungování firem vzhledem k situaci spojené s COVID-19 jsme se v MobileSoftu rozhodli investovat více času do interních projektů. Přece jen je to něco, co nás baví a co nám přináší i neuvěřitelné množství zkušeností, které pak můžeme aplikovat na ostatní projekty. Dáváme tak našim zákazníkům přidanou hodnotu jako málokdo na trhu - sami řešíme „klientské otazníky“ - bude tahle funkcionalita stát za to? Má to takovou hodnotu? Má cenu do toho investovat? 

Snažili jsme se posunout v tomto směru vpřed, a proto jsme zkusili v našem AppBlock teamu novou formu hodnocení business value jednotlivých funkcionalit. Jak na to? 

Nejprve byl nutný „sběr nápadů“ - lidi v týmu i mimo něj chrlí nápady, co by se jim v aplikaci líbilo. Vše jsme zapsali do Jiry jako Epics (ale vlastně k tomu stačí i jakýkoliv excel nebo sheet)... Pro všechny nápady jsme vytvořili zadání (alespoň hrubé obrysy toho, co má funkcionalita dělat, a jak to bude zhruba v aplikaci vypadat apod). Po vytvoření těchto zadání jsme udělali rámcové ohodnocení náročnosti ve Story pointech - případně jsme velké kusy funkcionality rozdělili do menších částí, aby je bylo možné ohodnotit. 

Po ohodnocení náročnosti jsme udělali speciální meeting, kde jsem se sešli celý tým včetně steakholdera/klienta - našeho šéfíka Míry. Prošli jsme všechny funkcionality, které jsme měli připraveny tak, aby k nim nebylo dalších otázek. Vypsali jsme je na tabuli, samozřejmě bez hodnot Story pointů, protože nám šlo o určení HODNOTY funkcionality bez přihlédnutí na náročnost implementace! 

Každý měl určitý počet pokerových žetonů a po představení všech funkcionalit se šlo na věc: každý si u sebe na kartičky s funkcionalitami položil žetony - čím vyšší počet tím vyšší hodnotu pro aplikaci předpokládal. Po rozdělení žetonů (žádný nesměl zbýt) jsme přešli k jednotlivým členům týmu, kteří říkali, kolik žetonů vložili na jakou kartičku. Ke každé funkcionalitě jsme pak napsali hodnoty a sečetli je.. To nám dalo sloupec „HODNOTA“, no a pak nezbylo nic jiného, než diskuse mezi členy týmu, zda to všechno odpovídá realitě a případně i lehké přesvědčování, že toto stojí doopravdy za to apod :-) Nicméně jsme se celkem hezky shodli. Pak jsme jednoduše přihodili sloupec „NÁROČNOST“, kde bylo ohodnocení náročnosti, které jsme měli dopředu připravené. 

Vydělením „HODNOTY“ a „NÁROČNOSTI“ získáte číslo, které definuje Business value. Vizuálně se pak dá vyjádřit třeba do takového schéma : 



Tento nákres využívám doopravdy často, jak sám pro sebe, abych si uvědomil, že je potřeba držet se vývoje dle BV, ale také samozřejmě pro vysvětlení nováčkům nebo klientům. Vždy jde jednoduše řečeno o co nejlepší poměr - za co nejméně úsilí (čti peněz) dostat co nejvíce hodnoty (čti klidně taky peněz). A v tom je celý ten fígl! 

Toto jsou věci, které často klient nevnímá a díky svému egu prosazuje funkcionalitu, která nemá rozhodně vysokou BV. Na nás jako partnerovi při vývoji aplikace je, abychom to klientovi vysvětlili a nejlépe, abychom společně (tým i stakeholder/klient) sedli a udělali to, co popisuji výše. Nám se to na AppBlocku podařilo a myslím, že to byl veliký přínos - musí to samozřejmě ale přinést výsledky. To, jestli jsme se trefili do těch pravých funkcionalit, brzy uvidíme!