23.08.2022

6 cool novinek pro vývojáře v iOS 16

6 cool novinek pro vývojáře v iOS 16

Author

Filip Němeček

iOS vývojář

Blog

6 cool novinek pro vývojáře v iOS 16 

Ani rok 2022 se neobejde bez nové verze operačního systému iOS. A také tentokrát Apple přichystal řadu nových technologií, které mohou vývojáři integrovat do svých aplikací. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

Počasí pro každého 

Velkou novinkou je framework WeatherKit, o kterém se spekulovalo už ode dne, kdy Apple koupil populární aplikaci Dark Sky. Nově bude moci každá aplikace využít data o počasí, aniž by se vývojáři museli rozhodovat, jaké z dostupných API využít. Stejně tak není nutné implementovat základní infrastrukturu, jako je parsování JSON dat a podobně. Zdarma je pro každou aplikaci dostupných 500 tisíc API požadavků každý měsíc, za více už je nutné platit. Ceník je již dostupný.
WeatherKit může být zajímavý hlavně pro aplikace, které nejsou čistě o počasí, ale poskytnutí těchto informací může zlepšit uživatelský zážitek. Například předpověď jako součást kalendáře nebo aplikace pro plánování výletů. 

Sdílíme obsah 

S iOS 15 přidal Apple do svých aplikací tzv. “Shared with You”. Jakmile vám někdo přes iMessage poslal třeba odkaz na podcast nebo písničku v Apple Music, viděli jste tuto informaci také v dané aplikaci, nechyběly ani speciální sekce s těmito odkazy.
Nově mohou stejné možnosti využít všichni vývojáři. Implementace je o dost snažší, pokud již aplikace podporuje Universal Links, na kterých tato nová technologie staví. Potom lze v aplikaci získat seznam asociovaných odkazů, které uživateli jeho kontakty poslaly. Na zobrazení potom Apple poskytuje již hotové UI. Zajímavostí je, jak jsou tyto UI prvky implementované. Aby nedošlo k zásahu do soukromí, tak aplikace nemá šanci zjistit, kdo daný odkaz poslal. Systémem poskytnutá UI komponenta je vykreslena mimo aplikaci. 

Grafy bez námahy 

Pokud doposud chtěl vývojář přidat do své aplikace byť i základní graf, musel ho celý buď implementovat sám, nebo se vydat hledat mezi dostupnými balíčky od ostatních. To již od iOS 16 nebude třeba. Apple představil vlastní řešení v podobě Swift Charts.
Jedná se o komplexní framework pro vykreslování nejrůznějších grafů. Pro ty jednodušší stačí pár řádků kódu a graf je na světě. Hodí se dodat, že Swift Charts je od letošních verzích dostupné pro všechny Apple platformy. Grafy tak můžeme vykreslovat na počítačích Mac či klidně na hodinkách Apple Watch. 

Zamykací obrazovka ve zbrusu novém 

Novinky týkající se zamykací obrazovky by klidně vydaly na samostatný článek. Apple si zřejmř všiml popularity widgetů z iOS 14 a umožní uživatelům další možnosti přizpůsobení jejich zařízení. Nově bude možné mít více zamykacích obrazovek, mezi kterými snadno přepnete. Stručně se to dá popsat jako ciferníky na Watch.
Upravíte si font hodin a především si můžete obohatit zamykací obrazovku o zbrusu nové widgety. Ty mají blíže spíš těm k Apple Watch, protože je pro ně dostupný omezený prostor a grafiky jsou velmi jednoduché, aby nebraly všechnu pozornost.
Právě widgety na zamykací obrazovce jsou novou příležitostí pro vývojáře, jak svoji aplikaci dostat ještě blíže k uživatelům. Výhodu mají ti, kteří již widgety implemetovali, tyto nové z nich dost vychází.
Druhou novinkou pro vývojáře, jak se dostat na zamykací obrazovku, jsou tzv. Live Activities. Je to vlastně prvek podobný přehrávači hudby či podcastů, který vás přímo na zamykací obrazovce informuje o nějaké události. Apple pro příklad použil sportovní utkání, kde můžete sledovat skóre nebo třeba objednávku jídla.
Nová zamykací obrazovka ukrývá ještě další vychytávku. Telefon umí na fotkách detekovat předměty v popředí a jejich části posunout před hodiny, čímž vytváří stylový prostorový efekt. 

Apple už nemá monopol na omezování používání aplikací 

Vítanou novinkou v iOS 16 je rovněž otevření Screen Time API pro vývojáře. Od iOS 15 šlo použít pouze komplikovaně pro parental control. S další verzí systému tento požadavek mizí a aplikace mohou blokovat jiné na stejném zařízení.
Jakožto pro tvůrce populárního AppBlocku je pro nás tato novinka zdaleka nejvýznamnější a asi vás nepřekvapí, že již pilně makáme na zbrusu nové verzi AppBlocku pro iOS, která vyjde v září společně s iOS 16. 

RoomPlan zvládne vytvořit model místností během vteřin 

Co se týče AR odvětví, stylovou novinkou je technologie RoomPlan. Na telefonech a tabletech s LiDAR technologií zvládne rychle “skenovat” místnosti včetně nábytku a rovnou vytvořit model, se kterým se dá dále pracovat.
Je to sice hodně specializovaná technologie s úzkým zaměřením, ale skvěle slouží jako ukázka, kam se augmentovaná realita od Apple posunula. Rozhodně doporučuji, pustit si ukázkové video (RoomPlan Overview - Augmented Reality - Apple Developer)