06.05.2020

Jak nám Scrum pomohl se získáním lepších zadání od klientů

Přečtete si informaci o tom, jak nám Scrum pomohl získat lepší zadání od klientů a jak se nám s ním pracuje.

Author

Šimon Macháň

COO

Blog

Když jsme začínali se Scrumem, měli jsme v tomto směru už prošlapanou cestičku, protože naši parťáci z Digital Solutions, kteří nám k aplikaci StormmBook dělají backend, Scrum už praktikovali. Nebylo tedy obtížné říci klientovi, že od teď jedeme prostě  stylem - sprinty, a že bude chodit na reviews pro informace, což vyžaduje dávat zadání včas, aby se vešlo do sprintu.

Na konci předchozího odstavce se píše to nejdůležitější - mít připravené zadání včas a kvalitně předtím, než se dostane do sprintu. Dle mého názoru je to jedna z největších přidaných hodnot Scrumu směrem od klienta k nám. Díky tomu, že postavíte klienta tak trochu před hotovou věc potřeby kvalitního zadání, které se nejdřív ukáže týmu, a pak se až finalizuje, mimo jiné také díky groomingu a pravidelnému kontaktu s klientem, dáváte jasně najevo, že Vám na produktu záleží, a že se na něm podílí vývojový tým, jehož cíl je stejný jako klientův - kvalitní produkt.

Sprinty máme nastaveny na 14 dní a snažíme se mít zadání, které prošlo alespoň jedním groomingem. To nám přináší dostatečnou dobu pro úpravu a vylepšení zadání ze strany Product Ownera a klienta, zároveň seznámení vývojového týmu s problematikou dříve než na planningu, na který navazuje rovnou start sprintu.

Klienta jsme si tak rovnou naučili na to, že je potřeba mít věci dopředu a včas připravené, a on pochopil, že je nejlepší si zadání opravdu dobře projít a nechat ohodnotit týmem, pak teprve ho naplánovat do sprintu. Chce to trpělivost a klienta, který v tom nalezne ten pravý význam a hodnotu, kterou slibujete. My takové klienty máme a jsme nesmírně šťastní, že nám důvěřovali a akceptovali to, že jsme změnili styl projektového řízení v průběhu projektu.

Přínos směrem od klienta jsme si aspoň trochu popsali, dále bychom se mohli podívat na to co této změně řekli lidé u nás ve firmě a jak se nám se Scrumem daří. Ale to zase příště!

Pokud by Vás zajímaly jakékoliv podrobnosti, tak mi neváhejte napsat na machan@mobilesoft.eu